PRODUKTY

Etykieciarki do puszek

Puszka to rodzaj metalowego pojemnika. Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, napojów i farbiarskim. Swoją popularność zawdzięcza hermetycznemu zamknięciu, które przedłuża trwałość produktu i umożliwia jego bezpieczne przechowywanie w temperaturze pokojowej.

Standardowo puszki przyjmują postać walców. Te do napojów wykonuje się z aluminium. Konserwy z blachy stalowej lakierowanej i blachy aluminiowej lakierowanej. W chwili obecnej opakowania metalowe produkowane są na szeroką skalę – dla porównania wydajność produkcji ręcznej wynosiła ok. 60 sztuk na dobę, współczesne maszyny dziennie produkują nawet 200 tys. opakowań. Służą od przechowywania przetworów mięsnych, rybnych oraz warzyw i owoców. W przemyśle są wykorzystywane do konfekcjonowania i przechowywania farb, olejów, rozpuszczalników oraz innych chemikaliów. Dopuszczenie produktów w puszkach do sprzedaży wymaga ich odpowiedniego oznaczenia. Dawniej „etykiety” malowano bezpośrednio na powierzchni metalu. Obecnie stosuje się etykiety papierowe. Jak przebiega ich aplikacja?

etykieciarki do puszek

Etykietowanie puszek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyroby sprzedawane na terytorium RP muszą być opatrzone polską nazwą towaru. Niezbędna jest również wyczerpująca informacja na temat produktu. Wszystkie te dane powinny się znaleźć na etykiecie puszki, która z kolei powinna być solidnie przymocowana do opakowania.

Trwałe, wydajne i precyzyjne etykietowanie puszek wymaga zastosowania odpowiedniej technologii. Etykieciarka automatyczna do opakowań okrągłych to urządzenie dedykowane do obsługi opakowań okrągłych różnego typu – od szklanych butelek, aż po tuby wykonane z kartonu. Jak działają etykieciarki do puszek? Jakie opcje oklejania oferują?

Etykieciarki do puszek i innych opakowań okrągłych

Na wstępie warto zauważyć, że w zdecydowanej większości etykieciarki są projektowane i wykonywane w taki sposób, aby jedno urządzenie mogło skutecznie obsługiwać różne rodzaje opakowań. Dotyczy to zarówno średnicy oklejanych puszek i ich wysokości, jak i materiału, z którego zostało wykonane opakowanie. Wynika to z faktu, iż wiele zakładów przetwórczych korzysta z różnych opakowań do swoich wyrobów, a nie zawsze ma możliwość tworzenia odrębnych linii produkcyjnych. Stąd też określenia „etykieciarka do puszek” i „etykieciarka do opakowań okrągłych” używamy zamiennie.

Etykieciarka to urządzenie uniwersalne i wszechstronne. Jego podstawowa funkcjonalność może zostać rozbudowana dzięki dodatkowym aplikatorom, które umożliwiają np. naklejanie plomb. Urządzenie pozwala na regulowanie umiejscowienia etykiety w pionie i poziomie, co zapewnia jej precyzyjną aplikację w wybranym miejscu. Dodatkowo system czuwa nad prawidłowym pozycjonowaniem etykiety względem wybranego znacznika na produkcie i weryfikuje poprawność jej aplikacji. Aplikowane etykiety mogą być drukowane w technologii termo-transferowej lub hot-stampingu.

Powyższe właściwości charakteryzują etykieciarkę do opakować okrągłych marki KERT. Na rynku dostępne są również mniej rozbudowane systemy. Ich wybór każdorazowo powinien być podyktowany specyfiką procesu produkcji i konfekcjonowania produktu gotowego. Inwestując w automatyzację linii produkcyjnej warto również uwzględnić prognozowany kierunek rozwoju przedsiębiorstwa, a co za tym idzie rodzaj produktów oferowanych w przyszłości oraz sposób ich pakowania.