PRODUKTY

Zastosowanie urządzeń etykietujących

Etykieciarka to urządzenie mechaniczne służące do nanoszenia etykiet na wyroby. Ze względu na różne metody konfekcjonowania i pakowania produktów gotowych wyróżnić można kilka typów etykieciarek, m.in. etykieciarki do opakowań okrągłych oraz etykieciarki do opakowań płaskich. Urządzenia te są dostępne w wersjach półautomatycznej i automatycznej. Z myślą o etykietowaniu w warunkach ograniczonej przestrzeni producenci maszyn przemysłowych oferują również głowice etykietujące. Nie zapominajmy również o etykieciarkach ręcznych, które wciąż są wykorzystywane w wielu fabrykach i firmach produkcyjnych. Na czym polega praca etykieciarki? Gdzie znajduje zastosowanie urządzenie etykietujące?

Zastosowanie urządzeń etykietujących

Urządzenia etykietujące znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie rodzaj produktu czy opakowania uniemożliwia wydruk etykiety bezpośrednio na nim. Etykieciarki bardzo dobrze sprawdzają się również podczas konfekcjonowania wyrobów sprowadzanych z zagranicy – umożliwiają klejenie etykiet bezpośrednio na oryginalnych opakowaniach jednostkowych, tym samym obniżając koszty związane z przystosowaniem opakowania/produktu do sprzedaży na terenie Polski. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy produkt sprzedawany na terenie Polski musi być opatrzony polską nazwą towaru. Na etykiecie musi się również znaleźć wyczerpująca informacja na temat samego produktu – jego składu, instrukcji użytkowania, warunków przechowywania.

Praktyczne zastosowanie urządzeń etykietujących

Etykieciarki przemysłowe są przystosowane do obsługi etykiet wykonanych w różnych technologiach, jak również – o czym już wcześniej wspomnieliśmy – pracy z różnego rodzaju opakowaniami. To przekłada się na liczne możliwości ich zastosowania w różnych gałęziach przemysłu – od przemysłu spożywczego i przetwórczego, aż po branżę motoryzacyjną.

Pisząc o praktycznych zastosowaniach przemysłowych urządzeń etykietujących należy wyraźnie podkreślić fakt, iż jedno i to samo urządzenie może zostać skonfigurowane na różne sposoby, w efekcie czego obsługuje opakowania o różnych rozmiarach, wykonane z różniących się od siebie materiałów. Doskonałym tego przykładem jest etykieciarka do opakowań okrągłych, której projekt umożliwia etykietowanie butelek plastikowych i szklanych, puszek, tub plastikowych i tekturowych oraz różnego rodzaju innych opakowań cylindrycznych. Co istotne, swoboda ustawienia pozycji etykiety względem opakowania zapewnia jej estetyczne mocowanie w pożądanym miejscu. To samo dotyczy etykieciarki do opakowań płaskich.

Ze względu na szerokie spektrum zastosowań etykieciarki przemysłowe sprawdzają się w praktycznie każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz na liniach odpowiedzialnych za konfekcjonowanie i pakowanie produktów. Przetwórstwo spożywcze – mięsne, rybne, warzywno-owocowe – branża kosmetyczna i farmaceutyczna, producenci farb i lakierów, producenci chemii gospodarczej… Trudno wskazać branżę, w której etykieciarki okazują się zbędne. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane urządzenia etykietujące znajdują zastosowanie także w przemyśle tekstylnym i branży odzieżowej.